Následující obrázkový návod tě provede krok za krokem sestavením Míčkoflusu. Stavba je rozdělena do několika kroků, které není třeba vykonávat v daném pořadí. Pouze poslední krok, kompletace, je závislý na všech ostatních.
Pokud nevlastníš dílky na Míčkoflus, je možné si je sám vypálit na laseru.
Sestavení Míčkoflusu není náročné, některé kroky však vyžadují pečlivost. Čti proto návod pozorně a obzvláště platí: dvakrát měř a jednou řež neboli dvakrát přikládej na sucho a jednou natírej lepidlem. Pro sestavení budeš potřebovat:
Všechny dílky jsou vyřezány z desky překližky. Pro snadnou manipulaci jsou díly v panelu uchyceny můstky - malými neprořezanými kousky dřeva. Samy tedy díly nevypadnou a je třeba je opatrně vylomit. V případě komplikovanějších nebo těžce vyloupnutelných dílů desku otoč a můstky přeřízni nožem!
Téměř všechny dílky mají popisek ve formátu číslo-písmeno. Výjimkou jsou plexisklové a malé díly. Číslo značí komponentu míčkoflusu (např. podvozek, věž apod.), písmeno značí dílek v komponentě.
Všechny dílky obsahují zámečky, které ti umožní dílky přesně napozicovat a často vyloučí i špatné složení. Díky zámečkům si můžeš zkusit některé kroky prvně "nasucho" bez lepidla a následně po ověření toho, že do sebe zapadají, je můžeš natřít lepidlem.
Na lepení dřeva k sobě používej lepidlo Herkules - s výhodou v malém balení s aplikátorem. Na lepení dřeva s jiným materiálem doporučujeme používat vteřinové lepidlo.
Při skládání na sucho si všimni, které plochy se sebe dotýkají - to jsou ty plochy, které musíš natřít lepidlem. A kolik dávat lepidla? Tak akorát, aby vyplnilo všechny mezery - po stlačení dílků by mělo ze spoje vytéci trochu lepidla, ne však příliš. Toto přebytečné lepidlo můžeš utřít kouskem hadru nebo papírovou utěrkou.
Laser není všemocný a bohužel ne všechny drobné díry zvládne vyřezat přesně. Proto je vhodné některé díry převrtat a návod na to upozorní. Nejlepší je převrtávat na stojanové vrtačce, která zajistí kolmost díry. Díry v modelu jsou dvojího typu:
Řídicí elektronika je navržena jako univerzální deska pro řízení různých robotických platforem. Pro získání funkční elektroniky pro Míčkoflus stačí osadit jen některé součástky.
V průběhu osazování vždy vezmeme všechny stejné součástky a osadíme je na desku podle fotografie. Pokročilejší uživatelé mohou použít jako návod osazovací výkres.
Nyní přivedeme napájení a vyzkoušíme, že deska funguje podle očekávání. Zejména jestli jde zapnout a vypnout pomocí tlačítek ON a OFF. Pokud všechno funguje, můžeme ještě doplnit IO expander.
Na podvozek budeš potřebovat:
Na věžní platformu budeš potřebovat:
Nyní následuje zadrátování baterie a nabíječky. Baterie obsahuje celkem 8 dutinkových kontaktů - každý pól baterie je vyveden na dva kontakty, aby bylo možné hotovou baterii vložit do míčkoflusu libovolným směrem.
Z každého kontaktu baterie vede krátký a dlouhý drát. Ten krátký se zapojí na příslušnou dutinku dle popisků na stejné straně, dlouhý se provleče a vede na příslušnou dutinku na druhé straně.
Na baterii budeš potřebovat:
Na nabíječku budeš potřebovat:
Stavy ve kterých se může nabíječka vyskytovat:
Na věži pracuj pečlivě a pozorně. Čím přesněji věž poskládáš, tím lépe bude střílet.
Návod na kompletaci přibude.
V této sekci naleznete informace k tvorbě specifických komponent na míčkoflus (úprava motorů, přidaní laseru, ...).
Do některých motorů na míčkoflus je potřeba přidat magnet pro snímání otáček a polohy motoru pro následnou regulaci těchto motorů. Konkrétně se jedná o motory, které otáčí věží (jak horizontálně, tak vertikálně). V této kapitole ti ukážeme jak motory upravit.
Následující kroky tě provedou základními kroky oživení a programování Míčkoflusu.
Míčkoflus je programován v editoru Visual Studio Code. Stáhněte si ho a nainstalujte.
Také budeme potřebovat verzovací nástroj Git. Nainstalujte si Git z této stránky. Při instalaci ponech defaultní nastavení instalátoru.